Lumpardík
 

Z pravěkých hradišť Prokopského údolí až na Děvín

Délka trasy: 8 km

Obtížnost: středně těžká, jedno náročnější stoupání

Možnost občerstvení: žádná sláva,
občerstvení v Hurdálově jedové chýši na začátku údolí,
Besední restaurace v Hlubočepích: www.besednirestaurace.cz

  • Celoroční
  • Výlet  možný i se psy

Možný i jako cyklovýlet (v jednom místě se kola musí vynést)

Parkování: pod viaduktem (Hlubočepy)

Jak dojedete autem: Odkaz na mapy.cz
Vede tudy železniční trať do Rudné u Prahy a na hlubočepské straně údolí přetíná tzv. Pražský Semmering do Hostivice. V Hlubočepích projíždějí autobusové linky a těsně u řeky pak ještě tramvajová trať vedoucí dále k sídlišti Barrandov.

 Jízdní řád Semmeringu: www.ropid.cz/prazsky-motoracek-2012

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Nejbližší další výlet od agentury Velká dobrodružství: Kunratický les, Prokopským údolím po mořském dně, Za Šemíkem na Vyšehrad, Po domovních znameních Malou Stranou

Legenda pro rodiče a popis trasy

Milí cestovatelé,

i v Praze lze nalézt romantická údolí plná skal, lesů a dobrodružných stezek. Krajina Prokopského údolí je velmi členitá a pro cestu za hledáním tajenkových slov je ideální. Někteří z vás už šli náš výlet s tajenkou Prokopským údolím po mořském dně. Začíná se tedy na stejném místě a první kratičká část cesty stejná, ale potom vystoupáme na kopce a Prokopské údolí necháme pod sebou.

Vaše cesta začne v pražských Hlubočepích pod slavným viaduktem, který je součástí tzv. Pražského Semmeringu. Zelená turistická značka vás povede Prokopským údolím. Hned po prvním kilometru však uhnete k jezírku, kde se natáčely mimo jiné filmy Pelíšky nebo Všechno nejlepší. Od něj pak mezi vápencovými skalami dojdete až k dětskému hřišti. Zde se opět napojíte na telenou značku. Asi 500 metrů za tunelem u Prokopovy jeskyně odbočíte po žluté značce nahoru do skal a vylezete až na kopec. Po pláni, kde stálo pravěké hradiště a  odehrávaly se největší bitvy dívčích válek, se budete pohybovat i celý zbytek výletu, než vás silnice mezi skalami svede opět na počátek trasy. Když budou děti pozorné, zahlédnou i zbytek sopky.

Prokopský výlet není sice, kromě jednoho těžkého stoupání, nijak terénově náročný, je však docela dlouhý a vzhledem k množství úkolů si na něj vyhraďte více než 4 hodiny. Starší děti ho pochopitelně odšlapou rychleji.

Pokud vám nevadí, že na dvou místech budete muset kočár a kola vynést, můžete je vzít s sebou. Co si však s sebou vezměte určitě, je jídlo a pití, možnosti občerstvení jsou nulové.

Úkoly jsou směřovány především pro děti ve věku 5–12 let, jejich rodiče a aktivní seniory. Objednalo si je pro vás u nás Centrum ošetřovatelské pomoci na Praze 5 a pan radní JUDR. Petr Lachnit. Pokud se vám bude líbit, můžete jim pak poslat obrázek nebo napsat své postřehy. Budou mít radost :)

Ať se vám výlet líbí!

Dopis dětem

Ahoj kluci a holky,

dnešní cesta za hádankou  vás provede dlouhou časovou osou - od Prvohor, přes Dobu kamennou, kelstké oppidum, k vyhaslé sopce a také do dob Starých českých bájí a pověstí. Půjdete totiž údolím, které kdysi bylo mořským dnem a dodnes zde můžete najít zkamenělé trilobity, hlavonožce a jiné potvory z prvohorních moří.  Je to také místo, které měl moc rád Jaroslav Foglar a odehrává se v něm také např. děj knížky Chata v jezerní kotlině. Zdá se, že inspirovalo nejen Foglara, ale také Eduarda Štorcha. Povedeme vás také kolem jeskyní, kde četl a překládal bibli sv. Prokop, a po skalách a planinách, kde proti sobě bojovali v dívčí válce ženy a muži.

A po celou dobu vaší procházky budete vyplňovat do vašich scénářů doplňovačku. Pokud se vám podaří vyluštit tajenku, můžete si za ni  vyzvednout drobný dárek v Informačním centru Prahy 5 ve Štefánikově ulici 249/30 (otvírací doba: pondělí až pátek: 9:00 – 17:00)Tak jako u ostatních našich výletů, i k tomu dnešnímu jste dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete po správné cestě, budete se pozorně rozhlížet, číst správné texty a poslouchat to, co vám budou říkat vaši rodiče, jistě dokážete odpovědět na všech 13 dnešních úkolů.

Mapa výletu


Doplňovačka

Toto jsou dnešní hádanky:

Vaše cesta začíná pod viaduktem v Hlubočepích. Přemýšleli jste o tom, proč se Hlubočepy jmenují Hlubočepy? Zkuste to uhádnout. Ano, je to tak, že zde v dobách vzniku osady už ve 13. století museli vodu čerpat z velké hloubky. My víme, že vy, co jste už výlet šli, tak tohle víte, ale znáte to: Opakování, matka moudrosti :)

Ale teď už se podívejte nad sebe. Uvidíte viadukt Pražského Semmeringu. Dobře si ho prohlédněte a připravte si tužku a vaši tajenku. Můžete získat první slovo. I dnes budeme počítat.

1. Kolik oblouků má viadukt? Vynásobte jejich počet dvěma a číslo vepište do tajenky. 

Dokážete odhadnout, jak je vysoký? Čtěte dál a dozvíte se to.

Malý motoráček jezdí po nejkrásnější pražské trati – ze Smíchova stoupá ve velké smyčce nad Zlíchovem a poté dvakrát překonává Prokopské údolí. Proto bylo třeba vybudovat dva mohutné viadukty o délkách až 180 metrů s maximálními výškami 25 metrů. Mezi vápencovými skalami pokračuje trať kolem Žvahova a Dívčích hradů do Jinonic. Vlak dále jede přes Cibulku a Stodůlky do stanice Praha-Řepy. Směle vedená trať ze Smíchova do Hostivice si velmi záhy vysloužila přezdívku Pražský Semmering. Tento název je odvozen od známé rakouské trati v Alpách, která prochází mezi spolkovými zeměmi Dolní Rakousko a Štýrsko horským sedlem Semmering.

To byla trocha historie, a my už se můžeme vydat za druhým tajenkovým slovem. Jděte po zelené značce, ale u ukazatele se šipkou odbočte k jezírku, které vzniklo zatopením bývalého vápencového lomu. Zde na vás totiž kromě labutí a divokých kačen čeká druhá hádanka. Věděli jste, že v místech, kudy právě procházíte, se v prvohorách proháněli trilobiti? Rozlévalo se zde totiž tropické devonské moře.

2. Jací hlavonožci žili v hlubinách devonských moří?

(Prohlédni si je na informační tabuli u jezírka a jejich jméno vepiš do tabulky.)

Teď pozor! Nevracejte se, milí kamarádi, zpátky na zelenou značku, ale zkraťte si cestu k dětskému hřišti mezi skalami, které leží přímo proti jezírku.

Tuhle zkratku moc lidí nezná, tak ji nikomu neprozrazujte :)

Můžete se proběhnout po krásném dětském hřišti. Vidíte kozy a ovce? Dejte jim starý tvrdý chléb nebo zbytky zeleniny. Mimochodem, víte z jakého zvířete je skopové maso?

A teď pouštní slovo do vaší tajenky.

3. Jaké zvíře znázorňuje velká dřevěná hračka na dětském hřišti?

Pokud zvířátko už na hřišti není (prý ho občas renovují), poradíme, že žije v suchých oblstech a má na zádech dva hrby :)

Až dopíšete, vraťte se na asfaltku, pozor na cyklisty, je jich tu opravdu hodně, a pokračujte po modré až k Prokopskému lomu. Nedaleko odtud bývala Prokopská skála se známou jeskyní dlouhou 120 m. Našli se v ní nejen pozůstatky pravěkého člověka, ale i kosti mamuta, medvěda, nosorožce, hyeny, lva, soba, kozorožce, zubra a dalších pravěkých zvířat. Podle pověsti v ní žil poustevník, který tu přemohl skupinu čertů, rušících ho při čtení bible. Dnes už bohužel jeskyně neexistuje. V 19. století tu byl otevřen Prokopský lom, který v roce 1882 zničil poustevnu při jeskyni a v letech 1883–87 i jeskyni samotnou. Zůstal zde jen kříž na skále. Vidíte ho?

4. Jak se jmenoval světec, který žil v jeskyni nad údolím?

Pokračujte podél Dalejského potoka, asi po kilometru odbočte po žluté značce vpravo do skal. Ukazatel je špatně vidět. Pokud ho najdete, budete mít i další vyřešenou otázku. Pokud už jste prošli pod železniční tratí a jste na hřišti  bývalého Klukovického koupaliště, tak se vraťte, jste už moc daleko. Žlutá značka vás povede do skal hned za hřištěm s překážkami na pravé straně. Pozor další žlutá načka vede do Klukovic - Tudy ne!

5. Jak se jmenuje pražská městská část, do které nás posílá značka?

Jmenuje se podle ní i hradiště, ke kterému míříme.

Teď přichází nejnáročnější část cesty, ale určitě ji hravě zvládnete. Úzkou pěšinkou se mezi skalami vydrápete až na samý vrchol kopce. Všimli jste si cestou studánky? Jmenuje se Stydlá voda. Hodní lidé ji znovu obnovili, ale vodu z ní nepijte.

Také je zde u trati malý pomníček...a v létě množství lesních jahod?

Kolika podchody jste prošli? A jaký na nich byl letopočet?

Snad budete mít hezké počasí, protože z kopce nádherný výhled. I v těchto místech žili pravěcí lovci. Četli jste knížku Lovci mamutů?

6. Jak se jmenoval celým jménem známý český spisovatel, který psal o pravěkém člověku?

My si myslíme, že lovci mamutů spíše běhali dole v údolí a tady už možná přebývali obchodníci z knížky Bronzový poklad..nebo spíše Hrdina Nik? Co myslíte vy?

Pojďte nyní po hřebeni a po žluté značce dál. Všude pod vámi jsou jeskyně, kde také kdysi žili lidé. Nezkoušejte do nich lézt, jsou zavaleny a stoupání k nim je hodně nebezpečné. O té nejznámější - Korálové jsme se dozvěděli toto: Leží v nadmořské výšce 270-90 metrů, délka všech průlezných částí je 102 metrů. Pět nepropojených jeskyní má výrazné portály, nacházejí se ve skalní ostruze východní části Klukovického amfiteátru nad býv. koupalištěm. Jde o torzo většího, korozního systému, které bylo poznamenáno mrazovým opadem portálů. Jeskyně jsou vyvinuty ve značném výškovém rozpětí okolo 20 metrů a pocházejí z nich archeologické nálezy pazourků a střepů, byly užívány taky jako nouzové obydlí.

Zastavte se nyní nad Klukovskou jeskyní a rozhlédněte se. Prokopským údolím se vine krásný potok. Jak se jmenuje?

A teď se podívejte přes údolí na barrandovské sídliště.

7. Nalevo jsou vidět dvě neobvyklé věžičky. Jakou mají barvu?

Dobře si prohlédněte pláň. Stávalo zde známé butovické hradiště. S rozlohou přes 9 ha bylo obýváno již v mladší době kamenné před 6000 lety. Osídlení trvalo až do 9. století n. l. Byly zde nalezeny četné zlomky keramiky, dodnes jsou patrné dva obranné valy. Vidíte je? Během našeho výletu je obejdeme.

I když si zde trasu můžete o 500 metrů zkrátit, doporučujeme celou pláň po žluté značce projít. Kromě nádherných výhledů a zajímavých informačních tabulí. (Hlavně tu s č. 5 si dobře prohlédněte - bude se vám hodit  -  sssssssssss :) ) se také dostanete k zastavení č. 4. A myslíme si, že teď budete opravdu překvapeni. Stojíte-li u vyhlídky na Hemrovy skály, podívejte se před sebe, protože můžete rozpoznat zbytek sopky. To je, co?

O kilometr dál můžete ze žluté značky odbočit doleva a jít se na sopku podívat zblízka. Projdete třešňový sad a jste tam. Doporučujeme :)  Pak se ovšem musíte vrátit zase zpátky!

Členitý hřeben Hemrových skal, který je v současnosti dlouhý asi 100 metrů, je zbytkem podmořské sopky, která zde vznikla asi před 430 miliony lety. Jedná se vlastně o jižní svah původní sopky, která měla délku zhruba 5,5 kilometru, a šířku kolem 2 km.

Dokáže říct jméno nejznámější mexické sopky – POPOKATEPETL – bez přeřeknutí? Ten, kdo to dokáže, může odpovědět na další otázku do tajenky. Je totiž opravdu jednoduchá.

8. Na předchozí informační tabuli stálo, že zde žije jeden známý český had. Jak se jmenuje? Sssssss

Tak a teď trochu zrychlíme, bude to po rovince a čeká nás ještě kus cesty. Stále jdeme po žluté. Nebudeme vás zdržovat úkoly, snad jen ještě jedna rychlá hádanka pro všímavé cestovatele.

9. Kolem vás vidíte nádherné a letité listnaté stromy. Jak se jmenuje jejich plod?

 Teď z kopečka - zde je odbočka na Hamrovy skály -  a do kopečka k další informační tabuli. Kolik na ní napočítate trilobitů?

Žlutá značku vás vede loukou, pak dále po hřebení a úzkou pěšinkou až k hřbitovu ke kostelíčku sv. Vavřince. Kousek pod ním žlutou značku nadobro opustíme a vydáme se doprava po zpevněné cestě a cykostezce A122 asi 2 km mezi poli až k lesu. Cyklistům teď trochu závidíme, budou u dalšího úkolu hned, po rovince se jim pojede dobře a my musíme holt ťapkat. Ale aspoň si dobře prohlédneme okolní pláně. V těchto místech se totiž odehrávaly podle pověsti slavné dívčí bitvy. Víte, kdo tady bojoval, s kým a proč?

10. Jak se jmenovala vůdkyně žen v dívčí válce?

A jak to tedy bylo? Podle pověsti se po smrti kněžny Libuše dívkám nelíbilo, že je muži přestali brát jako rovnocenné partnery a část z nich začala válčit s Přemyslem a jeho muži. Na nenávist doplatil i mladý vladyka Ctirad, který padl do léčky překrásné Šárky a byl umučen a zabit. Víte, jaké  jiné pražské údolí se jmenuje podle aktérů příběhu?

Jděte podél lesa mezi kůly stále rovně, směr Děvín. Nescházejte do údolí. Tam půjdeme až pak :)

Střídají se zde dva druhy lesíků – jeden jehličnatý a druhý listnatý. Které stromy v nich rostou?

V okamžiku, kdy cyklostezka prudce odbočuje vlevo, my pokračujeme volnou plání rovně až k vrchu Děvín, kde podle Kosmovy kroniky stál stejnojmenný hrad. V rozvalinách je zde opravdu tušit, jak velké sídlo bylo a jak strategicky skvěle s výhledem na celou oblast bylo postaveno. Z kraje děvínského vrchu se otvírá krásný pohled na Prahu. Město roztíná slavný vodní tok.

11. Jak se jmenuje řeka, kterou vidíte v údolí pod sebou?

Hned máte slovo do tajenky. Zdalipak víte, který hudební skladatel o ní napsal symfonickou báseň?

A když už jsme u těch výhledů. Pod vámi je vidět i krásný kostel. S ním na vás čeká i předposlední tajenkové slovo.

12. Kostel pod vámi se jmenuje podle jedné pražské městské části. Jak?

Nás už bolí nohy a vás jistě také. Dávejte však dobrý pozor, ať se v závěru cesty neztratíte. Ještě vás čekají asi 2 km klesání, ale i mírného stoupání. Hlavně se však připravte na překrásné výhledy.

(Cyklisté se teď vracejí zpátky až ke kůlům a ukazateli Hlubočepy, pak už dolů k startu a cíli trasy. Poslední otázku mohou zodpovědět i na Děvíně.)

Od Děvína vlevo (máte-li Vltavu za zády) sestupte po dvaceti schodech dolů a po dalších zase vystoupáte na protilehlý kopec. Držte se hlavní stezky, která vás povede mezi strmým srázem a borovicovým lesem nahoru a dolů.

Skály jsou porostlé jednou známou voňavou bylinkou. V létě modře a fialově kvete a sladce voní. V jejím jménu je schován kousek maminky. Čaj z ní zklidňuje a uspává. A pro vás je toto poslední úkol dnešního dne. Doplňte tedy tajenku.

13. Jak se jmenuje fialová květina, která roste na kamenných srázech skal?

Znáte? Napsali jste? Vyluštili jste a máte kouzelné slovo, které vám otevře při dalších výpravách poklad? To je moc dobře. Zapamatujte si ho.

Všude kolem vás vedou pěšinky do Hlubočep, ale vy se zkuste držet  pohodlné hlavní cestičky, která vás dovede až na můstek. Nacházíte se na místě zvaném  Vysoká. Vysoká získala své jméno podle skály tyčící se nad Prokopským údolím. Jde o skalní stěnu bývalého vápencového lomu, jejíž střední část se v roce 1939 sesula. Jedná se zřejmě o největší známý sesuv půdy na území města od historických dob. Vidíte to?

Od můstku stoupáte stále dolů a cestička vás pak odvede až na asfaltku - cyklostezku,kterou již dobže znáte. Tou se asi po kilometru dostanete k místu, kde začala vaše výprava.

 Doufáme, že jste se dozvěděli nové a zajímavé informace o Prokopském údolí. Hlavně ale doufáme, že se vám výlet líbil.  Nezapomeňte, že si za vyplněnou tajenku si můžete vyzvednout drobný dárek ve Vzdělávacím a informačním centru Praha 5.

Informační středisko, Štefánikova 236/13, 246/15

DNY

ÚŘEDNÍ HODINY

     

Pondělí

8:00 – 18:00

 

Středa

8:00 – 18:00

 

Úterý a čtvrtek

8:00 – 16:00

 

Pátek

8:00 – 14:00

 

             Tak zase někdy nashledanou!

Otázky k tajence

1. Kolik oblouků má viadukt? Vynásob jejich počet dvěma.

2. Jací hlavonožci žili v hlubinách devonských moří?

3. Jaké zvíře znázorňuje velká dřevěná hračka?

4. Jak se jmenoval světec, který žil v jeskyni?

5. Jak se jmenuje pražská městská část?

6. Jak se jmenoval spisovatel, který psal o pravěkém člověku?

7. Nalevo jsou vidět dvě neobvyklé věžičky. Jakou mají barvu?

8.  Jak se jmenuje had?

9. Jak se jmenuje jejich plod stromu?

10. Jak se jmenovala vůdkyně žen v dívčí válce?

11. Jak se jmenuje řeka?

12. Jak se jmenuje kostel?

13. Jak se jmenuje fialová květina?


tajenka


© Copyright 2012    Všechna práva vyhrazena www.velkadobrodruzstvi.cz