Nákupní batoh je prázdný
Úvod Facebook
Cena: 100 Kč
Objednávejte na
veldo@veldo.cz
Lumpardík

Do Frýdlantu na audienci u vévody Albrechta

Praktické informace

Délka trasy: 5 km

Obtížnost: Prohlídka hradu a zámku je časově a fyzicky náročná, trvá téměř dvě hodiny. Pro děti jsou však připraveny kratší okruhy. Malé děti mají svou speciální dětskou prohlídku, starší mohou projít individuální okruh Novou zbrojnicí, eventuelně expozici Frýdlantský poklad. Vše je nutné domluvit v pokladně před hradem. Nezbytným předpokladem je však pohodlná obuv, protože vás čeká příkrá rytířská stezka, hradní kostrbatá dlažba, hodně schodů nahoru i dolů většinou bez opěrného zábradlí a mnoho hradních a zámeckých místností a chodeb. V celém objektu platí zákaz vstupu se psy, rovněž cyklisté na kolech se zde nemohou volně pohybovat (včetně parku). Nenachází se zde bezbariérový vchod, zázemí pro děti, ani tu není zajištěn prodej občerstvení.

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: 133 km z Prahy ujedete autem asi za hodinu a půl po rychlostní silnici R 10 směrem na Mladou Boleslav, Turnov a Liberec, dále směr Frýdlant v Čechách. Po příjezdu do města vás již směrovky povedou až k hradu a zámku.

www.idos.cz

Turistická mapa: Odkaz na mapy.cz

Parkování: placené parkoviště 100 m pod hradem (50 Kč), bezplatné parkoviště ve městě u pošty
Wc: veřejné toalety na hradě a zámku, ve městě v Kostelní ulici a na autobusovém nádraží

Frýdlant
je pro veřejnost otevřen standartně od dubna do října, a to od úterý do neděle. Návštěvní doba všech prohlídek je v dubnu a říjnu od 9.00 do 15.30 hodin, v květnu, červnu a září od 9.00 do 16.00 hodin, v prázdninových měsících od 9.00 do 16.30 hodin. Uvedený čas konce návštěvní doby je začátkem poslední prohlídky.

Vstupné jednotlivých okruhů se liší. Za základní hodinu a půl trvající okruh hradem a zámkem dospělí zaplatí 180 Kč, děti 6–15 let a senioři nad 65 let 130 Kč. Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) je za 480 Kč. Pokud si na pokladně domluvíte individuální hodinový okruh Nové zbrojnice, je cena pro dospělé 150 Kč, pro děti 6–15 let a seniory nad 65 let 110 Kč, rodinné vstupné tohoto okruhu stojí 400 Kč. Za dětskou prohlídku, která trvá 45 minut, zaplatí děti 6–15 let 80 Kč a dospělí 110 Kč, Půlhodinová návštěva expozice Frýdlantský poklad má jednotné vstupné pro všechny 60 Kč (děti do 6 let zdarma). Každou osobu, včetně neplatících, je nutno nahlásit v pokladně zámku.

Možnost občerstvení: restaurace ve Frýdlantu

Nejbližší další výlet od agentury Velká dobrodružství: Liberec a Ještěd, Po stopách Járy Cimrmana, Kalich, Sychrov.
Trasu pro vás prošli: Jan a Květa Podešvovi


Popis výletu - Legenda pro rodiče

Milí cestovatelé,

Terra felix, Šťastná země, říkalo se frýdlantskému panství, když všude kolem zuřila třicetiletá válka (1618–1648). Tady ne. Naopak, panství vévody Albrechta z Valdštejna, generalissima císařských vojsk, jen vzkvétalo. Valdštejnova armáda byla vystrojována právě odtud a zdejší soukeníci a pláteníci nestačili vyrábět. A tak není divu, že hrad a zámek ve Frýdlantu se hlásí k vévodovu odkazu, byť tu sám Valdštejn téměř nepřebýval. Na našem výletě se s touto nejslavnější postavou historie města seznámíte nejprve na hradě, jež se vypíná na kopci nad řekou Smědou jižně od centra města. Poznáme zde však i zajímavou historií dalších šlechtických rodů, které toto panství vlastnily. A protože to byli vesměs velcí válečníci, prohlídku ocení i zájemci o vojenství, neboť jsou zde ve zbrojnicích k vidění velkolepé soubory zbraní. V Rytířském sále se občas skutečně koná audience u vévody Albrechta. To si však svou návštěvu musíte naplánovat na květen, kdy město Frýdlant pořádá Valdštejnské slavnosti. I v mezidobí Valdštejnských slavností však má co nabídnout, o čemž se přesvědčíme ve druhé části našeho výletu. Uvidíte, že duch Šťastné země vane Frýdlantem i dnes. Kvůli doplňovačce do hradu vstupovat nemusíte. :)


Mapa výletuDiskuze k výletu

Jméno: *
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Vzkaz:
© Copyright 2012 - 2020     Všechna práva vyhrazena     www.velkadobrodruzstvi.cz